loading

بروزرسانی

مطالعه امکان سنجی چیه؟

عمومی
2022 فوریه 26

چطوری می تونیم یک مطالعه امکان سنجی برای برنامه ریزی بهتر پروژه انجام بدیم؟

 

چه در حال راه اندازی یک محصول جدید باشیم و یا چه در حال جستجو تو یک بازار جدید، رشد، نیاز به سطحی از آزمایش و ریسک داره. گاهی اوقات، بدون اینکه بدونیم آیا یک پروژه در نهایت به نفع کسب‌وکار ما هست یا خیر، انجامش میدیم.

با این حال، رهبران کسب و کارهای موفق می دونند که زمان و منابع ارزشمندترین دارایی برای هر شرکتیه و تلاش می کنند تا اطمینان حاصل کنند که انجام یک پروژه به نفع کسب و کار هست یا نه.

تعیین امکان سنجی

مدیریت یک پروژه موفق تماماً به اجرا اون مربوط میشه و مدیران پروژه های موفق وظایف رو زیر نظر دارند و اطمینان حاصل میکنند که پروژه ها تو مسیر درست دارن جلو میرن. چه موانعی ممکنه پروژه رو در طول مسیر از مسیر خارج کنه؟ آیا فرآیندها و ابزارهای مورد نیاز رو برای رسیدن به این پروژه در اختیار داریم؟

این مرحله شروع چرخه حیات مدیریت پروژه است. تو این مرحله، شما اهداف خودتون رو تعیین می‌کنید، محصولات اصلی پروژه خودتون رو شناسایی می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که آیا پروژه می‌تونه به طور منطقی با نتایج خوب تکمیل بشه یا خیر. اینجاست که یک مطالعه امکان سنجی وارد عمل میشه.

مطالعه امکان سنجی چیه؟

به بیان ساده، یک مطالعه امکان سنجی ارزیابی عملی بودن یک طرح یا روش پیشنهادیه. همونطور که از نام اون پیداست، این مطالعه به این سوال پاسخ میده که “آیا این پروژه امکان پذیره؟”

برای این کار، به این سوالات که به چه کسی، چه چیزی، چه زمانی و چگونه، پاسخ میدید. تجزیه و تحلیلی انجام بدید تا مشخص بشه چه کسی باید تو پروژه مشارکت داشته باشه، چه کاری باید انجام بشه ، چه زمانی باید تکمیل بشه. این فرآیند، در هسته یک مطالعه امکان سنجی قرار داره، فرآیندی رایج که وقتی نتایج نامطمئن هستند و مخاطرات زیاده تکمیل میشه.

انواع مطالعات امکان سنجی

پنج نوع مطالعات امکان سنجی وجود داره که هر کدام از اونها دیدگاه های متفاوتی رو برای ارزیابی اینکه آیا ایده یا پروژه تجاری شما قابل اجرا هست یا خیر ارائه میده:

 1. امکان سنجی اقتصادی

تو یک پروژه، تعیین اینکه آیا سرمایه گذاری ارزش اون رو داره یا خیر، مهمه. به بیان ساده، آیا پروژه شما سودآور خواهد بود؟ با یک مطالعه امکان سنجی اقتصادی، شما یک تجزیه و تحلیل هزینه و فایده انجام میدید تا تعیین کنید که پروژه چقدر ارزش برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت.

 1. امکان سنجی فنی

این مفهوم گسترده رو می تونیم تو بسیاری از انواع پروژه ها، از توسعه نرم افزار گرفته تا ساخت، اعمال کنیم. اعتبار منابع فنی و قابلیت های مورد نیاز برای تبدیل ایده ها به پروژه.

 1. امکان سنجی عملیاتی

حتی استراتژیک‌ترین پروژه‌ها و با نیت خوب هم می‌تونند به بیراهه برن، اگر گردآوری اونها بسیار دشوار باشد، یا به طور مستقیم به مشکلی که در دست است رسیدگی نشود یا حل نشود. تجزیه و تحلیل عملیاتی به شما کمک می کند تا درک کنید که پروژه پیشنهادی تا چه اندازه به مشکل رسیدگی می کند.

 1. امکان سنجی رو برنامه ریزی کنید

این نوع مطالعه امکان سنجی که دید زمانی هم نامیده میشه، می تونه به شما کمک کنه تا تعیین کنید که جدول زمانی پروژه در مقایسه با پروژه های موجود و منابع موجود چقدر معقوله. ارزیابی مناسب تو این مرحله همچنین می تونه به شما تو جلوگیری از هزینه های غیرقابل پیش بینی یا اضافی کمک کنه.

 1. امکان سنجی قانونی

تجزیه و تحلیل امکان سنجی قانونی به شما کمک می کنه تا متوجه بشید که آیا طرح پیشنهادی شما با الزامات قانونی و اخلاقی مطابقت داره یا خیر. این الزامات ممکنه شامل قوانین منطقه‌بندی، قوانین حفاظت از داده‌ها یا قوانین حریم خصوصی باشه.

نحوه انجام مطالعات امکان سنجی

آخرین باری که برای حل یک مشکل نیاز به فکر کردن داشتید رو بیاد بیارید – چه تو خونه و چه در محل کار. اگر  اون مشکل یک مشکلی آشنا باشه، احتمالاً قبلاً یک تجربه یا برنامه ریزی قبلی برای هدایت پیشرفت خودتون داشتید. با این حال، انواع جدید مشکلات یا شرایط، به شیوه‌های جدید و خلاقانه تفکر و راه‌حل‌های ابتکاری نیاز دارند.

چجوری می تونیم یک پروژه عملی رو از یک پروژه نادرست جدا کنیم؟

اینجا هفت مرحله برای تعیین امکان پذیر بودن پروژه شما وجود داره:

 1. مشکل رو تجزیه و تحلیل کنید

انجام یک تجزیه و تحلیل اولیه. تو این مرحله، باید طرح خودتون رو ترسیم کنید و همیشه ایده خوبیه که روی هر مزیت مشخصی که پروژه، محصول یا خدمات شما داره تمرکز کنید. بعد، باید تشخیص بدید که آیا خطرات مرتبط با اون وجود داره یا خیر. به عنوان مثال، اگر خیلی گرونه ، یا اگر رقبای زیادی وجود داره. نقاط قوت و ضعف رو شناسایی و تجزیه و تحلیل کنید، و مطمئن بشید که در هنگام شناسایی مسائل، تغییرات لازم رو در برنامه خودتون انجام دادید.

 1. بودجه رو ارزیابی کنید

سریعترین راه برای از بین بردن هر پروژه یا ابتکار جدید، سوء استفاده یا هدر دادن بودجه ست. به خصوص زمانی که بودجه محدوده، ذینفعان شما می خوان بدونند که آیا پولی که خرج می کنید، تفاوتی تو قیمت نهایی ایجاد میکنه یا خیر. تعیین کنید که چقدر بودجه برای پروژه در دسترس دارید و جریان های درآمد پیش بینی شده رو شناسایی کنید. این پروژه چجوری منجر به بازگشت پولی سرمایه گذاری خواهد شد؟

 1. تحقیقات خودتون رو انجام بدید

تو مرحله بعد نگاهی عمیق تر به بازار بندازید. آیا تقاضا برای محصول یا طرح تجاری شما وجود داره؟ برای پروژه های کوچکتر، در طول مسیر با چه موانعی روبرو خواهید شد؟ رقبای شما چه می کنند؟ اگه اهداف پروژه شما خیلی کوچیک اند یا با اهداف تجاری بزرگتر همخوانی ندارند، ممکنه عاقلانه باشه که رویکرد خودتون رو دوباره ارزیابی کنید.

 1. برنامه ریزی کنید

با استفاده از تحقیقات خودتون، یک برنامه عملیاتی برای اجرای پروژه ایجاد کنید. برای تکمیل پروژه به چه منابعی (افراد، فرآیندها و فناوری) نیاز دارید؟ یک ساختار شکست کار (WBS)، که پروژه‌ها رو به قطعات کوچک‌تر و قابل مدیریت‌تر تقسیم میکنه که می‌تونید به طور منطقی ارزیابی کنید و به تیم‌ها اختصاص بدید، می‌تونه برای ساخت این طرح استفاده بشه.

نمودارهای زیادی برای مدیریت بهتر پروژه وجود داره. مشابه WBS، نمودار (PERT) و نمودارهای گانت رو میشه برای تقسیم پروژه ها به وظایف کوچکتر و قابل هضم تر برای تعیین مدت زمان هر مرحله از پروژه استفاده کرد. نمودار PERT وابستگی متقابل بین وظایف پروژه رو بهتر نشان میده، در حالی که نمودار گانت به شما کمک میکنه تا پیشرفت پروژه رو در حین انجام اون تجسم کنید.

 1. ترازنامه تهیه کنید

حالا که یک برنامه عملی در دست دارید، زمان اون رسیده که امور مالی پروژه رو مجددا ارزیابی کنید. آیا هنوز همون درآمد رو پیش بینی می کنید؟

 1. داده های خودتون رو بررسی کنید

این زمان یک زمان بحرانیه قبل از اینکه تصمیم بگیرید آیا حرکت رو به جلو پروژه منطقیه یا خیر، نگاهی دوباره به تمام داده های موجود خودتون بندازید. از نظر عینی چقدر احتمال موفقیت این پروژه وجود داره؟

 1. تصمیم بگیرید که در ادامه

با وجود همه این ارزیابی‌ها، می‌تونید با اطمینان تعیین کنید که آیا پروژه امکان‌پذیر هست یا خیر. اگر اینطور نیست، می تونید یک برنامه اندیشمندانه و استراتژیک تر برای اجرای یک مطالعه امکان سنجی ایجاد کنید. اگر همه نشانه‌ها به «بله» ختم میشن، وقت اون رسیده که به پروژه خودتون چراغ سبز نشون بدید.

مزایای یک مطالعه امکان سنجی

ذینفعان با به دست آوردن تصویر واضح تری از پروژه، از اون سود می برند.

تعهد تیم شما با به دست آوردن حس تمرکز بیشتر، بهبود پیدا میکنه.

امکان سنجی به تصمیم گیری ها کمک میکنه و به راحتی مقیاس پذیرند، به این معنی که میشه  اونها رو بر هر نوع پروژه ای اعمال کرد.

شکست پروژه از طریق ارزیابی منطقی به حداقل می رسه.

تجزیه و تحلیل گزینه های مختلف به ساده سازی فرآیند تصمیم گیری کمک میکنه.

کسب‌وکار سریع پیش میره و برای بسیاری از کسب‌وکارها، نادیده گرفتن مراحل ارزیابی برای انجام سریع‌تر پروژه‌ها می‌تونه وسوسه انگیز باشه. با این حال، اغلب اوقات، انجام ندادن این کار منجر به ناهماهنگی، پروژه هایی که از مسیر خودشون خارج شدن، کارهای تکراری یا حتی بدتر از اون، اتلاف وقت و بودجه میشه. صرف نظر از صنعت شما، یک مطالعه امکان سنجی می تونه به شما کمک کنه تا خطرات و عدم قطعیت ها رو شناسایی کنید و شانس موفقیت کسب و کارتون رو افزایش بدید.